Ana sayfa Elektronik Adım Takip Sistemli Merdiven Led Aydınlatma

Adım Takip Sistemli Merdiven Led Aydınlatma

9328
39

Sizde benim gibi internette Adım Takip Sistemli Merdiven Led Aydınlatma sını görüp bunun nasıl yapıldığını araştıyorsunuz.

Arkadaşlar sistemi bakır plaka üzerine yaparak bord yerine plakalı bir devre oluşturdum ve herhangi bir sıkıntı çıkmadan montajını yaptım. Herhangi bir problem çıkmadan çalıştı. Şuan evimdeki merdivende bu sistemi kullanıyorum. Bazı arkadaşlar mail ve yorum yolu ile satın almak istediklerini belirtmişler ancak yaptığım devre ve bağlantılar tamamen amatör bir çalışma olduğundan dolayı garanti veremediğim için ücret karşılığı bu projeyi hazırlamayı kabul etmiyorum.

Yaklaşık 2 ay önce bu sistemin nasıl yapıldığı konusunda araştırma yapıp bir çok döküman ve kaynaktan bilgiler topladım. En sonunda istediğim sonucu aldım. İnternette bulunan projelerin çoğu 5V gerilim ile çalışan sistemler olduğundan şerit led yakmak için gereken projeyi kendi çabalarımla çizdim. Anlatıma geçmeden önce şunu belirtmeliyimki herhangi bir yerde elektronik veya arduino eğitimi almadım. Kendi çabalarımla geldiğim son noktayı sizlerle paylaşmak istedim. Projeye girişmeden önce sistemin mantığını anlatayım.

Dublex dairelerde iç merdivenin alt ve üst katlarındaki ilk basamaklara koyulan hareket sensörü sayesinde ilk basamakta görülen hareket ile ledler sizin gidiş yönünüze doğru yanmaya başlıyor. Belirli bir süre sonra arkanızdan tek tek sönüyor. Yanma sürelerini, yanma hızlarını kodlar ile ayarlamanız mümkün. Bu işlemi yapan ise bir kart. Arduino..

Arduino Nedir?

Örnek olarak alınabilecek bir elektronik devre sitesi Şuan fiyatı 17 TL

https://www.hobidevre.com/arduino/arduino-cesitleri/Arduino-uno-klon-dccduino

Arduino, elektronik ile ilgili olan her insanın kolayca kullanabilmesi için geliştirilmiş açık kaynaklı bir mikrokontrolcü platformudur. Arduino kullanarak çeşitli sensörlerden gelen sinyalleri okuyabilir, ışık yakıp söndürebilir, motor çalıştırabilir; kısacası aklınıza gelebilecek tüm elektronik uygulamaları yapabilirsiniz. (robotistan.com)

Tanımdanda anlaşılacağı gibi sistemin beyni bu kart. Piyasada bir çok çeşidi var ve bu kart ile bir çok proje geliştirebilirsiniz. Bunun için web aleminde bulunan bir çok konu ve hazır proje mevcut. Kartın orjinali pahalı olsada piyasada bulunan clonelarını uygun fiyata temin etmeniz mümkün.

Lütfen Dikkat : Tekrar belirtmek isterimki elektronik devreler konusunda bir bilgi hazinesine sahip değilim. Aşağıda belirtilen proje kendi projem ve denemiş ve çalıştığı görülmüştür. Eğer siz devreler konusunda bilgi sahibiyseniz bu projeyi daha iyi hale getirmede yardımcı olmak adına iletişime geçebilirsiniz.

Adım Takip Sistemli Merdiven Led Aydınlatma Projesi

Ben Projede 16 basamaklı bir merdiven aydınlatması kullandım. Siz bunu geliştirerek çoğaltabilir veya azaltabilirsiniz.

Gereken Malzemeler

 • 1 Adet Arduino Uno R3
 • 2 Adet 74HC595 Shift Register
 • 16 adet 1kohm direnç
 • Yeterli uzunlukta şerit led (her basamağa 80 cm düşünülürse 13 metre şerit led)
 • 16 adet MOSFET
 • 2 adet PIR Sensor
 • 1 adet Adım Takip Sistemli Merdiven Led Aydınlatma projenize uygun led trafosu Tavsiye 10A 12V  (13 metrelik tek renk şerit led için 6 A’lik bir led trafosu yeterli olacaktır. Ben 10A’lik bir led trafosu kullandım )
 • Bağlantı Kabloları
 • Board

Adım Takip Sistemli Led Merdiven Aydınlatma

Bordun ayrıntılı şeması (yakınlaştırılmış hali)

Devreyi bakır plaka üstünde hazırlamak için tasarladığım sayfaya buraya tıklayarak bakabiliriz.

Sistem için gereken arduino kodu aşağıdadır.

Kodların nasıl yükleneceği ile ilgili aşağıdaki linkte bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

Arduino’ya Kod Nasıl Yüklenir

int led = 13;
int sensorUp = 7;
int sensorDown = 6;
int latchPin = 9 ; //Pin conectado a ST_CP of 74HC595 (Amarillo)
int clockPin = 10; //Pin conectado a SH_CP of 74HC595 (Amarillo)
int dataPin = 8; //Pin connected to DS of 74HC595 (Amarillo)
boolean registers[17];

// the setup routine runs once when you press reset:
void setup() {
 // initialize the digital pin as an output.
 pinMode(sensorUp, INPUT);
 pinMode(sensorDown, INPUT);
 pinMode(latchPin, OUTPUT);
 pinMode(clockPin, OUTPUT);
 pinMode(dataPin, OUTPUT);
 writereg();
}

void writereg()
{
 digitalWrite(latchPin, LOW) ;
 for (int i = 16; i>=0; i--)
 {
 digitalWrite(clockPin, LOW);
 digitalWrite(dataPin, registers[i] );
 digitalWrite(clockPin, HIGH);
 }
 digitalWrite(latchPin, HIGH);
}


// the loop routine runs over and over again forever:
void loop() {
 if (digitalRead(sensorUp) == HIGH){
 for(int i = 0; i<17; i++) { registers[i] = HIGH; delay(200); writereg(); }
 delay(500);
 for(int i = 0; i<17; i++) { registers[i] = LOW; delay(200); writereg(); }
 }
 if (digitalRead(sensorDown) == HIGH){ 
 for(int i = 16; i>=0; i--) { registers[i] = HIGH; delay(200); writereg(); }
 delay(500);
 for(int i = 16; i>=0; i--) { registers[i] = LOW; delay(200); writereg(); }
 } 
}

Arduino : İstediğimiz kodu yazarak sistemi yönetecek kart.

MOSFET : Şerit ledleri yakabilmek için gerekli olan 12V gerilimi alabilmemiz ve yakıp söndürme işlemini yapabilmemiz için gerekli. Çalışma prensibi şöyle : Arduinonun gönderdiği 5Vluk gerilim mosfete geldiğinde 12Vluk çıkışa izin verir. (Elektronikçi olmayan biri olarak anca bu tanımı verebiliyorum)

Shift Register : 16 basamak için çıkış alabilmemize olanak veren entegre.

PIR SENSOR : Adım Takip Sistemli Merdiven Led Aydınlatma projesinde Hareket algılayıcılar. Merdivenin alt ve üst basamaklarına yerleştirmek için.

Adım Takip Sistemli Merdiven Led Aydınlatma Proje şemasında arduino için farklı bir güç kaynağı bağlamaya ihtiyaç olmadığından arduinoya nereden güç verileceği göstermedim. Arduinoya enerjiyi, VCC girişinden direk olarak led trafosu çıkışından alınan bir bağlantıyla yapılabilir.

Bu bir taslak yazıdır. Bu proje ile ilgilenen arkadaşlara destek için yazılmaktadır. Güncellenecektir.

Tüm soru ve sorunlarınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

39 YORUMLAR

  • PIR sensor bağlantılarında bir yanlışlık olması durumunda bu durumla karşılaştım. Bağlantıları tekrar kontrol ediln. PIR Sensör bacaklarının doğru olarak belirlediğinize emin olun. Ortadaki bacak arduinodan gelen data sinyal bacağı

 1. Merhaba,
  Bu projeyi hazır yapıp satan kimse yok mudur? Buraya yazdıklarınız çoğu insan için zor ve yapılması imkansız. Ya da daha basit bir şekilde anlatılabilir mi?

  • Merhaba. Evet herkesin yapabileceği bir anlatım değil. Haklısınız. Ancak yazının başında da belirttiğim gibi elektronikçi değilim ve sadece bu yazının bir ön hazırlık olarak bir yol göstermesi adına hazırladığımı söylemek isterim. Devreyi hazırlayıp satmayı da düşünmüyorum. Daha önce bir arkadaşta sordu. Bunu amatörce yaptığım için yaptığım sistemin garantisini, arızalandığında servisini yapabileceğim bir durum yok.

 2. Merhaba tüm malzemeleri ayarladım yaptım fakat olmadı konu ile ilgili yapılmış bir görsel veya daha açık bir devre şemanız var ise çok mutlu edersiniz. Veya bu seti satıyormusunuz?

 3. Ben sistemi kurdum. Bilgilendirici yazı için teşekkür ederim.
  4 sıra led ile deneme yaptım çalışıyor. Daha merdivene kurmadım. Şimdi şöyle bir durum kafama takıldı. Ben alt kattan çıkarken sensör algıladı ledler sırayla yukarı doğru yandı. En üst kata geldiğimde oradaki sensör tekrar beni görecek ve bu sefer de aşağı doğru mu yanacak? Kodlar arasında bunu önleyecek bir şey göremedim? Var mı böyle bir durum yaşayan?

  • Bu konuda haklısınız. Bu sorunun tek çözümü şimdilik yukarı çıkış yapıldığında hala sistemin aşağıdan algıladığı harekete göre çalışmaya devam ediyor olmasını sağlamak. Yani ledlerin yanış süresini uzatmak.

  • Ek Bilgi; PIR sensörlerde bir ayar noktası bulunuyor. Biri hareketin ne kadar mesafeden ayarlanacağı, diğeri ise hareket algılandığında ne kadar süre sinyal gönderileceği. Süre bakımından en düşük seviyede tutulduğunda sensör hareketi görüp sinyali arduinoya göndermesi sonrası ledlerin yanmaya başlaması noktasında yukardan sensörün hareket algılaması bir şeyi değiştirmiyor. Yani aşağıdan hareket algılandığı ve sistem çalışmaya başladığı zaman yukarıdaki hareket herhangi bir anlam ifade etmiyor. Ancak sistem döngüyü tamamlayıp yukarıdaki son basamakta da led söndüğünde yukarıda hala hareket varsa sistem bu sefer yukarıdan aşağı yanmaya başlıyor. Bunu önlemenin yolu arduino kodları ile merdivenin durumuna göre ortalama bir iniş çıkış süresi belirleyip bu sürenin 1-2 saniye ilerisine süreleri ayarlamak. Sistemin adına adım takip sistemi dedik ancak ben evimde hareket algılandığında ledlerin sırayla hızlı bir şekilde yanması ve arkadan yavaş yavaş sönmesine göre ayarlama yaptım. Görsel olarak güzel bir görüntü elde ediliyor.

   • Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Sistemi önce kendim karta kurup yaptım ancak kablo karmaşası hoş bir görüntü değil.
    Verdiğiniz baskı devre şemasını kullanarak tekrar kuracağım. O zaman bu dediğiniz ayarları deneyeceğim.
    Hızlı yanıp yavaş sönme olayı dediğiniz gibi hoş bir görüntü oluşturur.

 4. herkese merhaba Rehbergeç kardeşime deneyim bilgi ve uğraşı için teşekkür ederim. Sistemin temelini anlatmış. Baski devresini hazırlayan test arkadaşımız varsa paylaşabilir mi!! nazmikoc@iski.gov.tr

 5. merhabalar projenin aynısını tinkercad te similatörünü yaptım fakat hata veriyor.entegre üzerinde

 6. Merhabalar,
  beni lambalarım aşağıdan yukarıya yanıyor sonra yukarından aşağıya sürekli olarak devam ediyor.
  hareket sensörleri hiç yokmuşçasına davranıyor.
  neden yapar acaba?

 7. devresiyle yapan oldumu arkadaşlar.devre sanki diğer gösterime göre farklı similasyonda yapıyorum direk hata veriyor.eksik birşeyler var yapabilen varsa yardımcı olabilirmi.

  • ben yaptım çalıştırdım şema gayet başarılı.

   şimdi kartı bastım ama kafam çok akrıştı ne nereye giricek bilemedim bi türlü

 8. şimdi ben baya i yol kat ettim down sensörü hareketi algılayınca aşağıdan yukarıya doğru devam ediyor.
  bu aşağıdan yuıkarıya doğru sürekli aşağıdan yukarıya yürüyerek yanıyor bir müddet sonra duruyor 2 dk sonra falan. ama up sensörü gördügünde 1 tur yanıyor.
  down sensörüne birsini algıladıgında yürüsün daha sonra 20 sn bütün ışıklar yanık kalsın o esnada down birisiin algılasa bile tepki vermesin. 20 sn sonun bütün ışıklar kapansın bun komutu naasıl verebiliriz.

 9. şemayı bastım
  dirençleri
  mosfetleri
  shift leri taktım gerisini bir türlü çözemedim
  detaylı yapılmış hali hazırda resim daha detaylı şema falan varmı acaba?

 10. Şema hatalı şemada mosfetlerin en sol bacaklarına nötr gelmeli.
  ardunio projesine de bakarsanız nötr giriyor ama şemada nötr yok bilginize.
  20 gündür uğraşıorum şemayı yapıcam diye baya revize etmek zorunda kaldım.

  • Devredeki mosfet bağlantılarında problem yok. Hangi yönden baktığınızı bilmiyorum ancak sol bacak Gate olarak gösteriliyor. Yani 5V verilerek 12V’a yol veren kapıyı kapatan eleman.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here