Ana sayfa Bilgisayar Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Bulunur?

Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Bulunur?

1292
0

Bilgisayarın IP Adresini Bulmak

Bilgisayarınız bir ağa bağlandığında ona o ağda, adı IP adresi olan bir adres atanır. Eğer bilgisayar bir ağ ile beraber internete de bağlı ise, o zaman bilgisayarın hem lokal ağda yerini belirleyen dahili bir IP adresi, hem de internet bağlantısının adresi olan bir harici IP adresi olur. Bu rehberi takip ederek ikisini de bulabilirsiniz.

Metot 1 : Bir Arama Motoru Kullanarak Açık IP Adresinizi Bulun

Google veya Bing sitelerinden birini açın. Bu iki arama motoru sizin çabucak harici veya açık IP adresini bulmanızı sağlayacak. Bu, internetin kalanı tarafından görülebilecek modem adresinizdir.

Arama çubuğuna “ip address” yazın. Enter’a basın. Bu arama komutu sizin açık IP adresinizi gösterecektir. Bu yöntem Google, Bing, Ask, DuckDuckGo ve birkaç farklı arama motorunda çalışsa da Yahoo’da kullanılamamaktadır.

IP adresinizi bulun. Açık IP adresiniz arama sonuçlarının en başında, bazen de kendi kutusunda gözükecektir. Eğer Ask kullanıyorsanız, “Daha Fazla Sonuç” kısmının en başında olacaktır.

  • Açık IP adresiniz, noktalarla ayrılmış, dört adet, en fazla üçlü rakamlar grupları halinde olacaktır. Örneğin, 199.27.79.192 gibi gözükebilir.
  • Bu IP adresi size internet sağlayıcınız tarafından atanır. Çoğu IP adresi dinamiktir, yani zaman zaman değişebilir. Bu adres vekil sunucu kullanılarak saklanabilir.

Metot 2: Açık IP’nizi Modem Ayarlarında Bulun

Modeminizin kurulum sayfasını açın. Çoğu modem, içinde ayarları görüp değiştirebileceğiniz bir internet arayüzü ile ulaşılabilir. Modemin IP adresini internet tarayıcınızın arama çubuğuna girerek internet arayüzüne ulaşın. Bu adresi için modeminizin belgelerini kontrol edin. En çok kullanılan modem adresleri şöyledir:

  • 168.1.1
  • 168.0.1
  • 168.2.1

Modem Durumu, İnternet veya WAN sayfasını açın. Harici IP adresinizin yeri internet sağlayıcısına göre değişebilir. Çoğu İnternet, Modem Durumu ya da WAN Durumu sayfalarında listelenmiş olacaktır.

  • Eğer Netgear Genie kurulumlu yeni bir Netgear modemi kullanıyorsanız, Gelişmiş Anasayfa sayfasını yüklemek için Gelişmiş butonuna tıklayın.

IP adresinizi bulun. Modem Durumu, İnternet veya WAN sayfalarının İnternet Port veya İnternet IP Adresi kısmında IP adresiniz listelenmiş olacaktır. IP adresiniz, dört bölümlü, en fazla üçer rakamlı setler halindedir. Örneğin, 199.27.79.192 gibi gözükebilir.

  • Bu, modeminizin IP adresidir. Modeminizle yaptığınız herhangi bir bağlantı bu adres üzerinden yapılacaktır.
  • Bu IP adresi size internet sağlayıcınız tarafından atanır. Çoğu IP adresi dinamiktir, yani zaman zaman değişebilir. Bu adres vekil sunucu kullanılarak saklanabilir.

Video