Ana sayfa Bilgisayar Disk Birleştiricisi Nasıl Açılır? Disk Birleştiricisi Nedir?

Disk Birleştiricisi Nasıl Açılır? Disk Birleştiricisi Nedir?

741
0

Disk birleştiricisi en basit anlatımıyla bilgisayarınızın hard diskinde sakladığınız her bir dosyanın yerlerini düzenli olarak istifleyerek tekrar o dosyaya döndüğünde daha kolay ve hızlı bulunmasını sağlayan araçtır.

Bir fabrikanın ambarında aynı gruptaki malzemelerin farklı yerlere koyulduğunu ve lazım olduğunda her seferinde bu gruptaki malzemelerin tümüne ihtiyaç olduğunda ambar görevlisinin tüm ambarı dolaşarak malzemeleri topladığını düşünün. Bu zaman ve iş kaybı demektir.

İşte bilgisayarınızdaki hard diskinizde bazı durumlarda içerisinde tuttuğunuz aynı grup dosyaları farklı noktalara kaydeder. Siz bu dosyayı açmak istediğinizde hard disk dosyaların bulunduğu sektörleri dolaşarak zaman ve hız kaybına neden olur.

Örneğin aşağıdaki resimde bir dosyanın hard disk üzerinde tutulduğu sektörlerin bu şekilde dağıldığını düşünün. Bu durumda siz bu dosyayı açmak istediğinizde hard disk okuyucusu bu sektörlerin tümünü dolaşmak zorunda kalır ve işi zorlaşır.

Bu durumu engellemek veya düzeltmek için Disk Birleştiricisi aracı her bilgisayarda kuruludur. Disk birleştirici sayesinde hard disk üzerinde dağılan tüm dosyalar bir noktada toplanarak diskin daha hızlı okuması ve hareket etmesi sağlanır.

Disk Birleştiricisi Nasıl Açılır?

Bunun en kolay yolu Başlat’ı açarak aramaya Disk Birleştiricici yazmanız.

Alternatif olarak Komut İstemi penceresine dfrgui.exe yazıp ENTER tuşuna basarak da Disk Birleştiricisini açabilirisiniz.

Bu aracı açtıktan sonra karşınıza bir pencere açılır ve size hard disk bölümleriniz ve bu bölümlerdeki parçalanmış sektörlerin oranı gösterilir. Birleştirmek istediğiniz disk bölümünü seçip Disk Birleştir butonuna bastığınızda işlem başlar. İşlem biraz uzun sürebilir.