Ana sayfa Genel El Feneri İle Profesyonel Fotoğraflar

El Feneri İle Profesyonel Fotoğraflar

534
0
Portre ve moda fotoğrafının popüler ışıklarını basit bir fener ile yapmak ister miydiniz? Fotoğrafçılar genelde iyi bir ışığın pahalı ekipmanlar ile yapılabileceğini düşünürler. Elbette profesyonel bir fotoğrafçı için ekipman ve kamera oldukça önemli ancak ışığı anlayıp onu doğru yönlendirdiğinizde eldeki imkanlarla iyi işler çıkarmak mümkün.
İstanbul’daki fotoğraf okulunda 10 yıldır profesyonellere ışık eğitimi veren Burak Bulut, fotoğraf aşkıyla yanıp tutuşanlara ilham verecek bir çekim gerçekleştirdi. Pahalı ekipman, kamera ve Photoshop kullanmadan ortaya çıkardığı bu serinin başrolünde fotoğrafın en önemli öğelerinden IŞIK var! Profesyonel fotoğrafçıların yaptığı popüler ışıkları (high key, low key, rembrandt, butterfly vb.) stüdyo imkanlarını kullanmadan tek bir fener ile yapan Burak Bulut’un kullandığı kamera ise rastgele seçilmiş ortalama bir akıllı telefon. Hiçbir manuel ayarı olmayan Samsung A310 F ile karanlık bir odada yapılan çekimde tek ışık kaynağı bir fener, yardımcı malzemeler ise herkesin rahatça edinebileceği alüminyum folyo ve yağlı kağıt oldu. Belirtelim, bu fotoğraflarda kadraj dahil hiçbir düzenleme yapılmadı, tamamen karanlık bir odada telefonla çekilmiş ham halleri.

Fener ve Yardımcı Malzemelerle Yumuşak Işık Yapma (Yağlı Kağıt, Alüminyum Folyo)
 
Fener ve Yardımcı Malzemelerle Yumuşak Işık Yapma (Yağlı Kağıt, Alüminyum Folyo)Fotoğraf: Burak Bulut, Model: Gülce Güçer
burakbulut.net