Ana sayfa Genel Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

4862
0

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayatımızı kolaylaştıran en önemli icatlardan biri elektrikli süpürgedir ve bu icadın temizlikte sağladığı kolaylıklar yalnızca yer yüzeyleriyle sınırlı değildir. Halıların içerisinde görünmeyen tozları almak, parkeleri silmek ve hatta perde temizliği bile elektrikli süpürgeler ile çok daha kolay! Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli, hangi modeller tercih edilmeli ve hangi özellikler detaylı olarak incelenmelidir yazımız içerisinde açıkladık. Bir nevi elektrik süpürgesi satın alma rehberioluşturduk ve ihtiyaçtan ya da değiştirme gereksinimden dolayı süpürge almaya karar veren bireylere yardımcı olmayı hedefledik.

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi tür elektrikli süpürge alırsanız alın, cihazın kullanım kolaylığı sağlamasına dikkat edin. Bu kapsamda yeni bir elektrikli süpürge satın alırken kişiye göre değişebilecek tercihleri (silindir ya da dikey olması, ağırlığı vb.) önceden belirlemekte fayda var. Mevcut kullandığınız ürünün beğenmediğiniz yanlarını tespit etmek, bir sonraki elektrikli süpürgenizde neye odaklanmanız gerekliliğini ortaya çıkaracaktır.

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli konusunda karışıklık yaşayan kişilerin, “watt gücü” terimini net olarak kavramaları daha yararlı olacaktır. Çünkü yüksek güç, mutlaka en iyi performansın göstergesi değildir. Kullanılan elektriğin miktarını tanımlamak için belirtilen gücün toz alımına etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle cihazın özelliklerini incelerken motor gücüne değil, toz çekim gücüne dikkat etmelisiniz.

Elektrik Süpürgesi Emiş Gücü Kaç Olmalı?

Elektrik süpürgesi satın alma rehberi içerisinde emiş gücünü ayrıntılı olarak açıklamak gerekmektedir. Çünkü tüm markalar, ürünlerine airwatt ve watt cinsinden değer biçerek satış yapmaktadırlar. Bu da yıllardır performans ile güç kavramının birbirine karıştırılmasına ve elektrikli motorların gücüne göre değerlendirilmesine neden olmuştur. Oysaki watt, süpürgenin toz çekim gücünün göstergesi değildir. 2000 wattlık bir ürün 180 airwatt çekim gücüne sahipken, 1250 wattlık başka bir süpürgenin 500 airwatt emiş gücü olabilir. Dolayısıyla her zaman emiş gücü ile motor gücü aynı oranda yüksek olmayabilir. Peki, elektrik süpürgesi emiş gücü kaç olmalı?

Elektrikli süpürge satın alırken; 300 ile 600 airwatt aralığında bir model alınabilir. Belirtilen bu aralık, süpürge için emiş gücü yüksek demektir. Ayrıca aşırı güçlü bir cihaz halıya ya da zemine yapışarak, süpürge işlemini zorlaştırabilir. Halıların derinlemesine temizlenmesi için hem çok güçlü, hem de turbo başlıklı modeller idealdir. Turbo başlık, dönen fırçası sayesinde süpürgenin kolay yürümesini sağlar.

Emiş Gücü Yüksek Elektrikli Süpürge Fiyatları

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli konusunun en önemli unsurunun emiş gücü olduğunu belirtmiştik. Peki, yüksek airwattlı ürünlerin piyasa değeri nedir? Elektrikli süpürge fiyatları, kullanıcılara farklı özellikler sunulması bakımından oldukça değişkendir. Yüksek emiş gücünün yanında küçük gövde, karbon fiber bir başlığa sahip olma,  filtrasyon başarısı, malzeme kalitesi ve ıslak zeminlerde çekim yapabilme gibi birçok özellik sıralanabilir. Bu nedenle emiş gücü yüksek elektrikli süpürge fiyatları için 300 ile 3.500 TL arasında değişiyor diyebiliriz. Özellikle “ömürlük” bir cihaz isteyenlerin, daha yüksek meblağlar ödemesi gerekmektedir.

Elektrikli Süpürge Tavsiye 2018

Evini temiz tutmak, mis gibi kokmasını sağlamak, mobilyaların üzerinde ya da kıyıda köşede toz birikmesini önlemek, alerji-astım ve benzeri rahatsızlıkların oluşmasını engellemek, sadece zemin değil aynı zamanda yatak, perde ve koltuk temizliği yapmak ve tüm bu işlemleri aşırı yorulmadan gerçekleştirmek istiyorsanız süpürge seçiminde özenli davranmalısınız. Bu nedenle elektrikli süpürge tavsiye 2018 rehberinde sizlere özel maddeler halinde dikkat edilmesi gereken unsurları sıraladık…

 • Pratik ve kullanışlı olmalı.
 • Watt gücüne değil, airwatt gücüne bakılarak satın alınmalı.
 • Dayanılması zor bir ses seviyesine sahip olmamalı.
 • Mutlaka toz torbalı olmalı.
 • Hepa ve benzeri filtreler bulunmalı.
 • Yüksek korumalı filtrasyona sahip olan bir cihaz seçilmeli.
 • Marka bilinirliği yüksek olmalı.
 • Aparatlarının kalitesi incelenmeli.
 • Garanti veren firmalar tercih edilmeli.
 • Titiz bir temizlik için turbo başlık mutlaka olmalı.
 • Garanti süresinin uzun olmasına dikkat edilmeli.
 • Marka, aygın teknik servis ağına sahip olmalı.