Ana sayfa TV / Sinema İlk Bölümünden İtibaren Efsaneleşen 10 Dizi

İlk Bölümünden İtibaren Efsaneleşen 10 Dizi

879
0

Efsane Yabancı Diziler

1. The X-Files – “Pilot

The X-Files - "Pilot90’lı yılların en popüler televizyon dizilerinden biri olan The X-Files, daha ilk bölümünden kalitesini konuşturmayı başarmıştı. Dizinin sloganı olan “Truth is Out There” ve “I Want to Believe” cümlelerinin ilk bölümden zikredildiklerinin de altını çizelim. Mulder ve Scully’nin inişli çıkışlı ilişkisinin tohumları da daha ilk bölümden ustaca atılmıştı. Başroller David Duchovny ve Gillian Anderson’ın kimyasıysa ilk bölümün açılış sahnesinden itibaren izleyicilerin hafızalarına kazınmıştı. Bölümün açılışı kadar finali de akıllara zarardı. İnsanın aklına Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark filmini getiren o devasa hangarı ve içinde saklananları gördüğümüz andan itibaren azılı birer X-Files fanatiğine dönüşmüştük.

2. Chappelle’s Show – “Episode 1”

Chappelle's Show - "Episode 1"Dave Chapelle’in müthiş skeç şovu sadece iki sezon sürmüş olsa da bugün piyasada çalışan pek çok komedi senaristini ve Afroamerikan kültürün ikonlarını etkisiyle sarsmıştı. Şovun ilk bölümünde yer alan Blind Supremacy adlı skeç bugün halen siyahi komedinin mihenk taşlarından biri olarak anılmaktadır ve Amerika’da yaşanan ayrımcılığa vurulan en sert popüler kültür darbelerinden biridir! TV Guide’a göre Amerikan televizyonlarında yayınlanmış en başarılı siyasi içerikli skeçtir aynı zamanda. Dave Chapelle tüm zamanların en başarılı stand-up komedyenlerinden biridir aynı zamanda.

3. True Detective – “The Long Bright Dark”

True Detective - "The Long Bright Dark"Her sezonunda farklı karakterlerle karanlık maceralar izleten True Detective’in efsane statüsündeki ilk sezonu ve o sezonun açılış bölümü gerçek manada bir televizyon klasiğidir. Nerdeyse her anı, her kadrajı, her diyaloğu ders niteliği taşıyan bu dizi kısa sürede milyonların sevgi ve beğenisini kazandı. Woody Harrelson ve Matthew McConaughey’in olağanüstü performansları sayesinde yayınlandığı dönemde herkesin dilinde olan True Detective, devam bölümlerinde ivmeyi sürekli yükseltti ve çıtasını çok yukarı taşıdı!

4. Game of Thrones – “Winter Is Coming”

Game of Thrones - "Winter Is Coming"Hani bazı diziler vardır, daha ilk bölümü izlerken aslında efsanevi bir sürecin başlangıcına tanıklık ettiğinizi hissedersiniz, işte Game of Thrones’un ilk bölümü o kalibredeydi. Bugüne dek izlediğimiz tüm ilk bölümler arasında Winter is Coming’in yeri unutulmaz ve rakibine rastlamak neredeyse imkansızdır! Game of Thrones sonradan George R.R. Martin’in satırlarından farklı yönlere sapsa da bu açılış bölümünün kitaba sadakati de apayrı bir takdir konusudur. Lannister kardeşleri fazlasıyla yakından tanıdığımız o final sahnesi ise bugün halen gözlerimizin önünde!

5. Lost – “Pilot”

Lost - "Pilot"Lost’un sonuna dair şikayetleriniz yüzünden diziye taktığınız kulplardan haberdarız. Şimdi oturun ve iki bölüm süren ilk sezon açılışını baştan izleyin, aklınızı kaybedeceğinize eminiz! Lost’un ilk sezonu çekilirken JJ Abrams o güne dek çekilmiş en pahalı pilot bölümüne ve televizyonun tarihini değiştirecek bir hamleye imza atıyordu. Aynı yıl Primetime Emmy ve Golden Globe ödülleri o zamana kadarki en yüksek reytinglerine kavuşacaktı zira herkes Lost’un ödül kazanıp kazanamayacağını merak etmekteydi! Tüm zamanların en uçuk dizilerinden biri, bu iki bölüm sayesinde şanına yakışan biçimde seyirciyle buluşmuştu.

6. Freaks and Geeks – “Pilot”

Freaks and Geeks - "Pilot"Bugün Hollywood’da göz önünde olan pek çok yıldızın çocukluk ve ilk gençlik halleriyle kamera karşısına geçtiği Freaks & Geeks, televizyon tarihinin kült yapımlarından biriydi. Sadece tek bir sezon yayında kalabilmiş olmasına rağmen nevi şahsına münhasır karkaterleri ve McKinley High School kampüsünde yaşanan maceralarla bugün halen en iyiler arasında yer almaktadır. İlk bölümde izlenen anlatım yöntemi o kadar doğaldır ki pek çok karakterin adını bile öğrenemeyiz. Adeta bir lisenin ortasına seyyar gezinen bir kamera atılmıştır ve öğrencilerin günlük telaşlarını kaydetmiştir. Freaks & Geeks gerçekten kült bir dizi arayıp bulamayanlar için hazine değerinde.

7. Battlestar Galactica – “33”


Battlestar Galactica - "33"Battlestar Galactica büyüsünden mahrum kalmışlar bu noktada hile yapıp dizinin hikayesini oluşturan mini-seriden bahsetmediğimiz için bize laflar hazırlamış olabilirler ancak 33’ü katmadan bu listeyi yapsaydık uykularımız kaçardı! Galakside canlı kalan son insanlar bir uzay gemisinin içerisinde amansız bir kedi-fare oyununda piyon rolünde başlamıştı bu maceraya. Cylon’lar 33 dakikada bir insanların varlığını tehdit edecek saldırılar düzenliyordu. 33 öyle bir final anıyla noktalanıyordu ki sevinç çığlıkları ve konfetiler eşliğinde dizinin sıradaki bölümünü beklemeye koyulmuştuk. Sadece bilim kurgu tarzında değil, genel olarak televizyon programcılığının başına gelen en güzel şeylerden biriydi Battlestar Galactica.

8. The Walking Dead – “Days Gone Bye”


The Walking Dead - "Days Gone Bye"Efsanevi Shawshank Redemption filminin yönetmeni Frank Darabont tarafından yazılan ve yönetilen bu şahane açılış bölümü, dizinin pek çok hayranının gözünde halen gelmiş geçmiş en başarılı The Walking Dead bölümü olarak sarsılmaz bir yere sahip. Özellikle de dizinin son sezonundaki angarya bölümleri izledikten sonra dönüp baktığınızda sanki bambaşka bir diziye aitmiş gibi gelecektir bu muhteşem bölüm. Rick’in uyanışıyla açılan ve ailesini arama serüvenine dönüşen bu bölüm aynı zamanda The Walking Dead’in en çılgın zombi anlarından bazılarına ev sahipliği yapmakta. Yeni bir diziye başladığınız o ilk bölümü izlerken sizi sarıp sarmalayan o tanıdık his, bu bölümün her saniyesinde içimize dolmuştu ve bir daha da yakamızı bırakmadı. Darabont’un bu bölümü 16mm kamerayla çekmesi sayesinde bir dizi değil de sinema filmi izliyormuş hissine kapılmıştık. Gerçek bir klasik!

9. Broadchurch – “Episode One”

Broadchurch - "Episode One"Bir cinayet soruşturmasını konu alan yepyeni diziye başladığınızda ilk bölümünün mevzubahis cinayete odaklanmasını beklemek en doğal hakkınız. Ancak Broadchurch özelinde işler hiç de öyle yürümüyor. Onun yerine cinayetten sonra yaşadığı kaybı sindirmeye çalışan aile üyelerine odaklanıyoruz ve soruşturmayı devam eden bölümlere emanet ediyoruz. Dedektif dizilerindeki cinayetlerin dizilerin merkezinde yerleşik olan etkisinin aksine Broadchurch’te karakterlerin his dünyaları daha fazla yer tutmaktaydı. Broadchurch’ün bu anlatım yöntemini seçmesi sayesinde esas cinayet soruşturması başladığında kendimizi bu davanın bir neferi olarak görmeye başlamıştık!

10. House of Cards – “Chapter 1”

House of Cards - "Chapter 1"Daha Frank Underwood’la tanışamadan zavallı bir köpek üzerinden acı metaforu dinlemek ve metafora koyduğu noktayla buz kesilmek House of Cards hayranlarının fıtratında var! Televizyon tarihinin en ürkütücü politik figürüyle tanışmak öyle kolay hazmedilecek lokma değil, takdir edersiniz. David Fincher’ın yönetmenliğinde çekilen bu muazzam bölüm, sinema dilinin televizyon ekranlarından taştığı ve odanızı doldurduğu o büyülü anlardan bir tanesi. House of Cards tarihinde gerilimin üst düzeyde olduğu pek çok çılgın sahne izledik ancak hemen hiçbiri bizi bu ilk bölümde Frank’le tanışmanın çarpma etkisi kadar yerle bir etmedi!