Ana sayfa TV / Sinema İzlenebilecek 10 Efsane Bilim Kurgu Filmi

İzlenebilecek 10 Efsane Bilim Kurgu Filmi

1386
0

Yaratık (Alien)

Ridley Scott’un yönetmenliğini üstlendiği Yaratık filmi , korku ve bilim kurgu türünün en iyi örneklerinden biridir. Film terk edilmiş bir gezegende bulunan  gemi enkazından çıkartılan yaratık yumurtalarının bulunmasıyla başlar. Kanı asitten oluşan yaratıklarımız sadece öldürmek ve üremek için yaşarlar. Ayrıca hızlı gelişen zekaları ile tüm mürettebatın sonunu hazırlarlar. Film çekildiği dönemde en iyi efekt dalında Oscar almış olup, halen aynı duyguları yaşatmaktadır.

Imdb’de Yaratık(Alien) fimi

Yenilmezler ( The Avengers )

Ünlü çizgi roman yapımcısı Marvel ‘in kocaman evreni ve sınır tanımayan karakterlerinin oluşturmuş olduğu süper kahramanlardan oluşan filmi. Şayet Marvel çizgi romanlarının bir fanıysanız bu film ve filme bağlı olan diğer marvel filmleri sizde bağımlılık yapacaktır. Biz burada filmde adı geçen kahramanların filmleri olan  Ironman, Thor, Captain America, Hulk ve adı geçmeyen diğer kahramanların bulunduğu filmlerin kesişimi olan bu filmi tüm marvel evreni filmleri ile aynı başlık  altında değerlendiriyoruz. Zaten diğer filmlerden birini izlediyseniz serinin gerisi gelecektir.

Imdb’de Yenilmezler ( The Avengers ) filmi

Bıçak Sırtı ( Blade Runner)

 

Philip K. Dick’ in ‘’ Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?’’ isimli romanını konu alan film Ridley Scott tarafından çekilmiştir. 2019 yılında yaşanmaz hale gelen dünyada büyük firmaların insan gibi görünen robotlar üretmektesi ve bu robotları çeşitli  olaylarda kötü amaçları yerine getirmek için kullanmaları konu alınmaktadır. Blade Runners isimli polislerin görevi bu robotları yakalamaktır. Çekildiği dönemde pek gişe yapamayan ancak geçen zamanda layığını bularak kült film kategorisine yükselen film kara film diye adlandırılan türün öncüsü sayılmaktadır.

Imdb’de Bıçak Sırtı ( Blade Runner) filmi

Kara Şövalye (The Dark Knight)

Yıllarca yere sağlam basan bir “Batman” filmi yapılmamışken tam da burada imdadımıza  Christopher Nolan yetişti ve efsaneleşen bir Batman yarattı. Film içermiş olduğu iyi karakterlerin dışında, kötü karakterlerinin performansı ile de adından  söz ettirdi. Eleştirmiş olduğu kurulu düzen, yaratmış olduğu “Gotik” diye tabir edilen ortamı son haddesine kadar seyirciye ulaştırabilen ender filmlerdendir.

Imdb’de Kara Şövalye (The Dark Knight) filmi

Avatar

İnsanlık tarihinden beri süregelen bir toplumun kaynakları için başka bir toplum tarafından saldırı altına alınması veya yok edilmesi konu alınıyor. Film bunu dünya sınırlarından çıkarmış ve  inanılmaz güzellikteki “Pandora “gezegenine sürüklemiştir. Film senaryo açısında tahmin edilebilir ve basit bulunsa da James Cameron’ın sinema teknolojisine katmış olduğu değerler ve yaratmış olduğu muhteşem güzellikteki dünya açısından kesinlikle izlenmesi gereken bir film olmuştur.

Imdb’de Avatar filmi

2001: Bir Uzay Destanı ( 2001: A Space Time Odyssey )

Ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clark tarafından yazılmış olan kitabın, ünlü yönetmen Stanley Kübrick tarafından destanlaştırıldığı film. Her şey afrikanın ortasına bir grup maymunun siyah dikili taşı bulması ve sonrasında su kaynağını korumak için ilk alet kullanma becerisini geliştirmesi ile başladı. Ve ardından engellenemez boyutta gelen teknolojik devinim…

Aradan binlerce yıl geçmiştir ve artık insanlık uzayda kolonileşmeye başlamıştır. Film içerdiği evrimsel, teknolojik ve yapay zeka unsurları açısından halen türünün en iyi örneklerinden sayılmaktadır.

Imdb’de Bir Uzay Destanı ( 2001: A Space Time Odyssey ) filmi

Başlangıç (Inception)

En değerli varlıklarımız aslında sırlarımızdır. Ve bu sırlarımızın asla açığa çıkmasını istemeyiz. Ya rüyalarımızda bizi istedikleri gibi yönlendirerek sırlarımızı çalmaya çalışırlarsa? Başlangıç bu konuda zihnimizi bir savaş alanına çeviren ve buradan sağ çıkmaya çalışanların öyküsü. Ünlü yönetmen Christopher Nolan‘ın filmi olan Başlangıç etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir serüven sunuyor.

Imdb’de Başlangıç (Inception) filmi

Yıldızlararası (Interstellar)

Bilim kurgu deyince işin içinde öncelikle bir tutam bilim, ardından gelen kurgu ile senaryoda çok ütopik geleceğe dair tasarımlar ve senaryolar barındırı. Çok az film bilimin önderliğinde sınırlı kurgu ile bizi gerçek hayattan koparmadan ilerler, “Yıldızlararası” işte böyle bir film. Türlü felaketler ile yaşanmaz hale gelen insanlığın yeni bir dünya arayışı…

Ünlü fizikçi Kip Thorne denetiminde hazırlanan senaryosu ve içerdiği kanıtlanmış bilimsel kanunlar  ve yine gerçek olması muhtemel teoriler ile tam bir bilim serüveni.Yine bir Christopher Nolan filmi olan bu yapımda fizik ile de biraz haşır neşirseniz muhtemelen hiç bitmesin isteyeceksiniz.

Imdb’de Yıldızlararası (Interstellar) filmi

Matrix (The Matrix)

Ya aslında hiç birimiz şuan gerçekten yaşamıyorsak, ya bunların hepsi biraz illüzyondan ibaretse…

Meşhur kırmızı – mavi hap arasında yapılan bir seçim sonucunda gerçek dünya ile karşılaşma. Aslında şuan 2000’li yıllardan çok ilerideyiz. İnsanlık makineler tarafından ele geçirilmiş ve sanal bir uykuya yatırılmıştır. Film çekildiği dönemde birçok felsefik ve dini göndermelerde bulunmuş, üzerine onlarca kitap yazılmıştır. Üçlemenin ilk filmi kesinlikle bir karmaşa ve yeniden yapılandırma adına insanı kendi düşüncelerine yönlendirir. İzlemediyseniz hala kaybınızı gidermek için şansa sahipsiniz.

Imdb’de Matrix (The Matrix) filmi

Yıldız Savaşları (Star Wars)

Hemen hemen tüm bilim kurgu severlerin aşina olduğu ‘’ “Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside…” diye siyah semin üzerinde mavi harfler ile başlar efsane. Galaktik Cumhuriyet’in geleceği için verilen büyük bir direniş. Jedi ve Sith’ler arasındaki iyi ile kötünün savaşı.  Eğer henüz izlemediyseniz bu serinin ilk filmi ile yolculuğa başlayabilirsiniz.

Imdb’de Yıldız Savaşları (Star Wars) filmi