Ana sayfa Tecrübe Konut Kredisi İşlemleri ve Tapu Devri Süreci

Konut Kredisi İşlemleri ve Tapu Devri Süreci

715
0

Merhabalar. Yakın zamanda konut kredisi kullanmayı düşünmeniz veya kullanım sonrası işlemleri öğrenmek istemeniz durumunda size yardımcı olacak bir takım bilgileri vermek istiyorum.

Öncelikle anlattığım bilgiler bizzat 2018 Mart ayında Konut kredisi çekim işlemleri ve tapu deviri yaptığım işlemlerdir. Bunun dışında kredisiz konut tapu devri işlemlerini için sağlıklı bilgi vermem mümkün değil.

Yazıyı fazla uzatmadan süreci maddeler halinde size anlatayım.

 • Alacağınız evin tapu fotokopisini alıyorsunuz.

 

 • Kredi çekeceğiniz bankanın konut kredisi başvurusunda istediği evrakları temin etmelisiniz. Ben maaş müşteri olduğum bankadan çektiğim için maaş bordrosu yeterli oldu. Ancak diğer bankalar( özellikle devlet bankaları) sizden onaylı maaş bordrosu veya gelir belgesi, SGK hizmet dökümü gibi şeyler isteyebilir. Malesef ilk müracatım olan devlet bankaları bana kredi kartı vermeleri gerektiğini ve diğer bankalardan olan kredi kartlarımın limitinin yüksek olması sebebiyle veremediklerini söylediler ve kredi işlemlerini başlatamadılar. Ayrıca otomatik ödeme talimatları, Bireysel emeklilik ürünleri almanızı da isteyebilirler. Bu noktada başvurduğunuz banka ile birebir diyalog halinde konuşmanız ve tüm masrafların bir listesini almanız yararınıza olacaktır. İnternetten baktığınız kredi karşılaştırma sitelerinden çok daha farklı ve uygun sonuçlar bulabilirsiniz. Örneğin benim çektiğim kredi miktarına devlet bankaları 2000 TL düşük faiz fırsatı vermesine rağmen bana verdikleri masraf listesi yaklaşık 3250 TL gibi bir rakam. Ancak maaş müşterisi olduğum banka 1200 TL toplam masraf ile kredi kullandırdı. Buda aynı hesaba denk geliyor.

 

 • Bankanın istediği evraklar, tapu ve kimlik fotokopiniz ile bankaya başvuruyorsunuz. (1 saat)Bu noktada sizden herhangi bir ücret istenmiyor.

 

 • Krediniz onaylandıktan sonra banka sizinle irtibata geçiyor (2-5 gün) ve eve ekpertiz gönderiyor. Bu noktada evi expertize gösterecek kişinin bilgileri alınıyor. Siz veya bir yakınınız.

 

 • Ekpertizin çalışma şartına göre 1-3 gün içerisinde raporu gönderiyor. sonrasında raporun tamamlandığı ve işlemlerin başlaması için bankaya çağrılıyorsunuz. Bu noktada ekspertiz ücreti, ipotek ücreti, DASK ücreti ve varsa hayat ve ev sigortaları hesabınızdan kesiliyor ve bol bol imza atıyorsunuz.

 

 • İşlemler sonucu size banka avukatının iletişim bilgileri, ( tapuda ipotek için bankayı temsil edecek ) ipotek ve tapu devir evrakları veriliyor.

 

 • Evin bağlı olduğu ilçe tapu müdürlüğüne SATICI ile beraber başvuruyorsunuz. Sabah erken saatlerde başvurmanız işleminizin daha hızlı yapılmasına olanak veriyor. Bu başvuru işleminde yanınıza 1 adet kimlik fotokopisi ve 1 adet son zamanlarda çekilmiş bir vesikalık fotoğraf bulundurmanız gerekiyor. Satıcı dahil. Daha sonra tapu dairesi işlemlerinizi yapmak için bu evrakları sizden alıyor. Tapu dairesinden ayrılıyorsunuz.

 

 • Tapu dairesinde DASK poliçesi üzerinde evin ada parsel bilgilerinin yazmaması nedeniyle ufak bir problem yaşadım. DASK poliçesinde bu bilgilerin ve adresin doğru yazıldığından emin olun. Bu sorunu tapunun kat irtifakı olması nedeniyle DASK Poliçesine zaten gerek duyulmadığı bilgisiyle aştık. Ancak her durumda bankalar sizden DASK Poliçesi istiyor. Tapu kat mülkiyeti ise tapu devrinde DASK zorunlu.

 

 • Beyan etmiş olduğunuz telefon numarasına tapu devir randevu saati ve tapu harcı ve Döner sermaye ücretlerini bildiren bir mesaj geliyor. Ben sabah başvurdum öğleden sonra randevu verildi. Yoğunluğa göre değişip değişmediğini bilmiyorum.

 

 • Daha sonra size gelen mesajdaki randevu saatini avukatı arayarak bildiriyorsunuz. Avukat müsaitlik durumuna göre size farklı bir saat verebilir. Saat konusunda anlaşma sağladıktan sonra satıcıyada bilgi veriyorsunuz.

 

 • Randevu saatine kadar tapu harcı ve döner sermaye ücretlerini bankaya yatırmanız gerekiyor. Size gelen mesajdaki no ile gerekli ücretleri, belirtilen bankalardan birine yatırıyorsunuz.

 

 • Anlaştığınız saatte siz, satıcı ve avukat tapu dairesinde buluşuyorsunuz. Tapuda bir masa etrafında alıcı, satıcı ve avukata devir edilen evin bilgileri okunuyor. İpotek edildiğinin bilgisi veriliyor. Siz bunlara sözlü onay verdikten sonra gerekli imzalar atılıyor. Yaklaşık 10 dk bekledikten sonra tapunuzu teslim alıyorsunuz. Hayırlı Olsun.

 

 • Bu işlemler sonrasında bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek emlak beyannamesinde bulunmanız gerekiyor. Bu işlem bazı kaynaklarda yıl sonuna kadar, bazı kaynaklarda ise 3 ay içinde yapılması gerektiği yazıyor. Tapu dairesinde bunu sorabilirsiniz.

 

 • Emlak beyanı için belediyenin gerekli birimine tapu ve kimlik fotokopisi ile başvuruyorsunuz. Beyanname yapılıyor. Bu işlemi geciktirmemiz ve tespit edilmesi durumda cezai işlem uygulandığı söylendi.

Umarım verdiğim bilgiler sizler biraz olsun işine yaramıştır. Farklı belediyeler ve bankalarda farklı uygulamalar olmasına rağmen 4 yıl önce farklı bankadan yaptığım konut kredisi işlemleri arasında çok bir fark yok. İşiniz rast gelsin.