Ana sayfa Genel Kültür Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru Buz Nasıl Yapılır?

3591
0

Kuru Buz Nasıl Yapılır

Partilerin en havalı kokteyllerinin gizli kahramanı kuru buzlar, buz gibi içecekler içmenizi sağlarken çıkardığı dumanlarla da son derece egzotik bir hava yaratırlar. En romantik geceleriniz ile bir ahenk oluşturabilecek kuru buzu evde yapabilir misiniz? Merak ettiğiniz tüm yanıtları sizin için derledik.Kuru buz; karbondioksit adlı kimyasal maddenin katı halidir ve “karbondioksit karı” olarak da adlandırılır. Karbondioksit normal koşullarda gaz halinde bulunan, kokusu ve rengi olmayan, kimyasal formülü CO₂ olan bir bileşiktir. Kuru buza halk arasında, atık madde bırakmaması sebebiyle temiz buz da denir Kuru buzu oluşturmak için ihtiyaç duyulan maddelere sahip olunduğunda ve elbette gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra kuru buzu evinizde hem kolay hem de hızlı bir şekilde üretmek mümkündür.

Yöntem1 : Sıkıştırılmış CO2 İle Kuru Buz Yapma

Karbondioksit gazlı yangın söndürme tüpü; ilk ve en önemli içerik maddesi olan yangın söndürme tüpünde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu vardır. Kullanılacak cihazın ev tipi yangın söndürücü olmaması gerekmektedir. Ev tipi yangın söndürme tüpleri genel olarak sodyum bikarbonat veya potasyum bikarbonat kullanılarak oluşturulmaktadır ve bu tip yangın söndürücüyü kullanmanız durumda kuru buz yapımı için gerekli olan karbondioksiti sağlayamamış olmaktasınız. Bu yüzden kullandığınız yangın söndürücünün içeriğinin karbondioksitten oluşması gerektiğini unutmamalısınız.

  • Yastık kılıfı, kirlenmesinden endişe etmeyeceğiniz bir yastık kılıfı bu iş için yeterli olacaktır.
  • Tamamen güvenli bir açık alan; özellikle siz işlemi gerçekleştirirken bulunduğunuz alana hiçbir hayvanın ve çocuğun girmeyecek olmasından emin olmalısınız.
  • Kuru buz yapımı sırasında eldiven kullanmanız, kollarınızı bacaklarınızı örtecek kıyafetler tercih etmeniz, kapalı ayakkabı kullanmanız, gözlerinizi korumanız (eğer mümkünse gözlerinize kimyasal koruyucu gözlük takmanız ) şiddetle tavsiye edilmektedir.

Yöntem2 : Evde Kuru Buz Yapımı

İlk adım olarak yangın söndürme tüpünün emniyet kilidini açın ve cihazın başlığına yastık kılıfını sıkıca tutturun bunu elinizle sıkı ve kontrollü bir şekilde tutarak veya bant ile düzgün bir şekilde yapıştırarak sağlayabilirsiniz.
Yangın söndürücünün tetiğine hızlı ve sert bir biçimde basın. Bu işlemi iki veya üç saniye devam ettirin. Kuru buzun yastık kılıfının tabanında oluşmaya başladığını gözlemleyebileceksiniz. Bu esnada karbondioksit buharı kılıfın dışına doğru çıkmaya devam edecektir. Bunu gördüğünüzde telaşlanmayın bu buharın ortaya çıkması normaldir.
Artık kuru buz hazırlama işleminin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yastık kılıfını yangın tüpünün başlığından çıkartabilirsiniz. Çıplak elle kuru buza kesinlikle dokunmamalısınız. Elinize eldiven giymiş olmanız durumunda bile kuru buza birkaç saniyeden fazla dokunmamanız gerekmektedir.
Hazırlamış olduğunuz kuru buzu daha güvenli ve pratik bir kaba boşaltın. Hiçbir koşulda hava geçirmez bir kapakla kabın ağzını kapatmayın bu kuru buzun ham maddesi olan karbondioksit gazı nedeniyle olası bir patlamaya yol açabilir.

İpuçları

  • Kuru buzun en yaygın kullanım alanlarından bir tanesi sanal sis ve duman oluşturmaktır, bunun için tek yapmanız gereken şey kuru buz ile suyu karıştırmak olacaktır. Ortaya çıkan duman düzenleyeceğiniz partilerin dekorasyonlarının en çarpıcı parçası olabilir.
  • Kuru buzu yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi soğuk tutmak için kullanabilirsiniz. Kuru buz normal buzdan çok daha soğuktur.
    • Bahçenizdeki zararlı böcekleri de kuru buz ile uzak tutabilirsiniz. Toprağa delikler açın ve kuru buzları bu deliklere yerleştirin. Üzerini toprakla örtün. Kuru buz karbondioksit gazı üretmeye başlayacaktır. Böylece oksijen moleküllerini dışarı çıkmaya zorlayacaktır. Toprağınızı işgal etmiş olan böcekler havasızlıktan ölecektir.
    • Kuru buzun son günlerde en çok kullanıldığı alan ise temizliktir. Kuru buz makineleri ve elektromekanik aletleri temizlemek için en uygun yollardan bir tanesidir. Doğa için de en zararsız yollardan bir tanesidir çünkü kuru buz temizliği ardından çıkan atık maddeler buharlaşır ve bu durum atık maddelerin en az düzeye indirilmesini sağlamaktadır.

Video