Ana sayfa Alışveriş Rehberi Online Doğalgaz Fatura Hesaplama 2020 (Ayrıntılı)

Online Doğalgaz Fatura Hesaplama 2020 (Ayrıntılı)

5180
0

Özellikle kış aylarında yakılan doğalgaz bütçede önemli yer kaplıyor. Evlerinizde kullandığınız termostat performansını veya kombinizin ne kadar yaktığını belirlemek için fatura tarihi gelmeden önce ortalama ne kadar doğalgaz yaktığınızı hesaplamak isteyebilirsiniz. Bu sebeple aşağıda hazırladığımız Ayrıntılı Online Doğalgaz Fatura Hesaplama 2020 tablosu ile ne kadar doğalgaz yaktığınızı görebilirsiniz. Aşağıdaki hesaplama tablosunda kullandığınız doğalgaz miktarını yazarak Hesapla tuşuna basmanız yeterli. Ayrıca formüldeki diğer etkenleri oturduğunuz bölgeye ve son faturanızdaki değerlere göre değiştirerek daha doğru bir sonuç elde edebilirsiniz.

Lütfen dikkat : Çıkan sonuç artı veya eksi %5 oranında değişiklik gösterebilir. Doğrulama için bir önceki doğalgaz faturanızın tüketim miktarını girebilirsiniz.

Online Doğalgaz Fatura Hesaplama bölümünde hesap formülü hakkında bilmeniz gereken bazı etkenleri belirtmek istiyoruz.

Kullanılan Doğal Gaz Miktarı : Bu değer son faturanızdan bu yana kullandığınız doğal gaz miktarının m3 birimidir. Yani şuan doğal gaz sayacınızda gördüğünüz endeks ile son faturadaki Son Endex değerinin çıkarılmasıyla bu ay kullandığınız doğal gaz miktarını yazmalısınız.

Düzeltme Katsayısı : Bu değer yaşadığınız şehire (şehirin son 10 yıldaki ortalama hava sıcaklık oranı) ve bulunduğumuz aya göre küçük farklılıklar gösterir. Hesaplama tablosunda ortalama değer eklenmiştir. Eğer elinizde önceki ayın faturası bulunuyorsa bu değeri tabloda değiştirebilirsiniz.

Ortalama Üst Isıl Değeri : Bu değerde her ay ufak değişiklikler göstermektedir. Bu nedenle hesaplama tablosuna son ayın ortalama değerini varsayılan olarak ekledik. Son fatura döneminizdeki değeri kendiniz girebilirsiniz. Ortalama üst ısıl değer, 1 m3 doğalgazın yanması sonucunda elde edilen enerji miktarını kilokalori (kcal) cinsinden verir.