Ana sayfa Genel Kültür Pabucu dama atılmak deyimi nerden çıktı?

Pabucu dama atılmak deyimi nerden çıktı?

1061
0
Pabucu dama atılmak deyimi nerden çıktı ? Çoğunlukla yeni bir kardeş geldiğinde ilk çocuğun Pabucunun dama atıldığı söylenir. Peki bu deyimin kökü nerden geliyor.

Pabucu dama atılmak deyimi nerden çıktı ?

İşte pabucu dama atıldı deyimi nerden geliyor, pabucu dama atılmak ne demek gibi soruların cevabı ;Türk Dil Kurumu’na göre “pabucunu dama atmak” bir deyim. Ve anlamı da; Kendinden üstün birini gözden düşürmek şeklinde.Günümüzde de kullanımı yaygın olan pabucunu dama atmak deyiminin özeti; gözden düşmek, popülerliğini yitirmek ve değer kaybetmektir.

Pabucu dama atılmak deyimi nerden çıktı?

Sözün çıkış hikayesinde de yarenlerin geleneğine benzer ticari bir kültür söz konusudur.

Osmanlı döneminde esnaf ve sanatkarların bağlı bulunduğu teşkilat sadece ticari değildir aynı zamanda sosyal hayatla da iç içedir.

Kusurlu malın, malzemeden çalmanın ve kalitesiz işin önüne geçmek için önlem alınır. Mesela bir ayakkabı aldınız veya tamire verdiniz. Ancak mal kusurlu çıktı veya tamiri sağlam yapılmadı.

Teşkilata şikayetinizi bildiriyorsunuz ve o da sizi haklı buluyorsa ayakkabı veya malı ibret olsun diye dükkan sahibinin çatısına atılıyor.

Ve müşteriler de gelip geçerken dükkatının çatısına bakıyor ve ona göre bir değerlendirmede bulunuyor. PABUCU DAMA ATILMIŞ mı ATILMAMIŞ mı?