Ana sayfa Genel Kültür Rüyaların Sırrı Nedir? Neden Rüya Görürüz?

Rüyaların Sırrı Nedir? Neden Rüya Görürüz?

1463
0

Hiç sordunuz mu kendinize rüyaların sırrı nedir? Neden rüya görürüz?

Rüya uykunun en derin halinde görülür. Bilinç altındaki nedenlerden dolayı ya da gelecek hakkında sinyal verebilecek rüyalardan söz edilir. Her rüya çıkacak diye bir şey yoktur; rüyalar çoğu zaman bir sinyal verir.

Rüyaların görülme sebebinin bir çok etkeni vardır. Örneğin sizi çok etkileyen bir olay yaşadığınız günün akşamında o olay hakkında rüya görme olasılığınız %80’dir. Ama siz bu rüyayı hatırlamayabilirsiniz. Bazen rüyada olduğunuzu bilirsiniz ama uyanamazsınız. Bazense rüyadan uyandığınızı düşünürsünüz ama aslında rüya içerisinde rüya gördüğünüzü bilmezsiniz. Ama bazı rüyalar vardır size gerçekten bir mesaj verir.

Rüyalar hakkında bilmediğimiz 10 gerçek.


1) İnsanlar Rüyalarının Çoğunu Unutur

Kalktığımız zaman üzerimizde ilk 5 dakika hatırlarız rüyamızın çoğunluğunu bir            dostumuza anlatana kadar rüyalarımızın %90’nını unutulduğunu biliyor muydunuz? Ona göre kalktığımız ilk anda rüyamızı yazıya dökmeliyiz yoksa kısa bir süre içinde çoğu hafızamızda yok olup gidecek.


2)  Görmeyen İnsanlar da Rüya Görür

Doğuştan kör olmayanlar insanlar rüyalarında görüntüler görürler. Kör olarak doğan kişilerse    Rüyalarında görüntü görmezler, Onlar duyma, koklama, dokunma ve hissetme  üzerine rüya görürler.


 3) Beynimiz Yeni Yüzler Yaratmaz

Yani Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz insanların yüzlerini görürüz, Hiç görmediğimizbir yüz göremeyiz.Ama çoğumuz rüyamızda ömrümüzde hiç görmediğimiz birini gördüğümüzü söyleriz. Oysaki o yüzü mutlaka bir yerde görmüşüzdür.


4) Bazı  insanların Rüyaları Siyah Beyazdır

Görme yeteneği olan insanların %12’si rüyaları siyah beyaz görür. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915  1950 yılları arası yapılan araştırmalarda insanların büyük   bir oranı siyah beyaz rüya görürken günümüzde bu hayli bir azalmıştır. Neden mi çünkü o zaman televizyonlar siyah beyaz yayın yapıyorlardı.


5) Rüyalar Sembolik Anlamlar Taşır

   Rüyanız özellikle bir konu ile ilgiliyse rüya sembolik anlam taşıyor demektir. Bu, analiz edilerek ortaya çıkabiliyor. Mesela rüyanızda bir kuş görmeniz yakın bir zamanda haber alacağınıza işaret eder.


6) Rüya İle Gerçek Bir Arada

Uyurken beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçasına dönüştürür. Bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz. Örneğin rüyanızda bir uçurumda düştüğünüzde gerçekten düşme hissi yaşayabiliyorsunuz.


7)  Erkekler ve Kadınların Rüyaları Farklı

Erkekler, kendi cinsleri ile ilgili rüya görmeye daha çok meyillidir. Erkeklerin rüyalarındaki insanların %70’i başka erkeklerdir.  Kadınlar ise rüyalarında gördüğü kişilerin yarısı erkek, yarısı kadından oluşur. Tüm bunların yanı sıra erkekler gerçek hayatta da olduğu gibi  rüyalarında kadınlara göre daha agresif duydular yaşarlar.


8)Rüyalar Geleceği Gösterir

İnsanların çoğu rüyalarında bir kez de olsun geleceği gördüğünü söylemiştir. Bazı insanlar sıklıkla gelecekle ilgili haberler alır. Peygamber Efendimizde rüyalara önem vermiş ve geleceğin bir habercisi olduğunu söylemiştir.


9)Hayvanlar Rüya Görür

Değişik hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da uyku sırasında hayvanlarında insanlar gibi beyin dalgaları olduğu göstermiştir. Bir Kediyi uyurken izleyin. Rüyada bir şey kovalıyormuşçasına değişik sesler miyavlar ve patileri hareket eder.


10) Rüyalar 3 Saniyede Görülür

Rüya görme süremizin o kadar uzun olduğunu düşünüyoruz. Oysaki rüyamızI gördüğümüz süre anlattığımız kadar uzun değildir. Ortalama üç saniye süren rüyallarla ışık hızıyla bir çok şey görüyoruz.